Orzechy nerkowca, choć nadal nie tak popularne, jak laskowe czy włoskie zyskują w naszej kulturze coraz większą rzeszę konsumentów. Powód? Nerkowce zawierają wiele wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. To doskonała alternatywa dla niezdrowych przekąsek. A ich delikatny, słodki smak sprawia, że chętniej sięgamy po nie, niż inne orzechy znajdujące się na półkach sklepowych. Przyjrzyjmy się bliżej produktowi, który w ostatnim czasie zyskał wielką rzeszę fanów!

Orzechy nerkowca- co to tak właściwie jest?

Nerkowce to owoce nanercza zachodniego, zwanego również nerkowcem zachodnim. Ten gatunek drzewa występuję w większości krajów obszaru tropikalnego. Na wielką skalę uprawiany jest w Indiach oraz Brazylii. Skorupki nasion nerkowca zawierają w sobie olejek o silnie żrącym działaniu. Z tego powodu ich zbiory oraz obróbka to bardzo kosztowny proces, co wpływa na ich wysoką cenę rynkową. Na ich wysoką cenę rynkową wpływa również fakt, że plony orzechów nerkowca zbierane są tylko raz w roku.

Nerkowce i ich właściwości zdrowotne.

Niewielka ilość orzechów nerkowca w naszej diecie to gwarancja odpowiedniej dawki wybranych witamin i minerałów w naszym organizmie. Nerkowce to doskonałe źródło witaminy B6, magnezu, potasu, fosforu oraz cynku. Co za tym idzie? Umieszczenie ich w naszej diecie to doskonałe rozwiązanie, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego. Regularne spożywanie orzechów nerkowca ma dobroczynny wpływ dla utrzymania zdrowych kości i zębów oraz włosów i skóry w dobrej kondycji. Nerkowce zapobiegają podnoszeniu się poziomu trójglicerydów i cholesterolu.

Orzechy nerkowca – wartości odżywcze.

Zjedzenie 100 g orzechów nerkowca gwarantuje dostarczenie organizmowi 614 kcal. W tym zawarte jest 19,8 g białka, 50,5 g tłuszczu, 21,1 g węglowodanów (w tym cukry proste – ok. 4,5 g) oraz 4,6 g błonnika. Orzechy nerkowca to cenne źródło białka, co sprawia, że na długo dostarczają energii do organizmu człowieka oraz niwelują uczucie głodu. Podnoszą poziom serotoniny, która zmniejsza łaknienie, dlatego orzechy nerkowca polecane są osobom będącym na redukcji. Nerkowiec jest bogaty w niacynę, witaminę E, witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, witaminę B6, kwas foliowy oraz witaminę K. Ponadto zawiera mnóstwo cennych minerałów. Orzechy nerkowca to także wartościowe źródło nasyconych, jedno nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.